Peter Lipa
Jazz & Blues spevák
Peter Lipa je najvýznamnejšia
osobnosť slovenskej jazzovej scény.
Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu.
V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť. Peter Lipa je od začiatku jej prezidentom. Dnes sa môže pochváliť tým, že spieval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch, aj keď kuriozitou je, že svoju prvú platňu pre komunistickú cenzúru vydal až vo svojich 40 rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986.
Rodák z Prešova, už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Strednú školu absolvoval v Prešove, potom vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Jeho prvá skupina bola Struny a potom Istropilana, Blues Five, Orchester Gustáva Offermana, Revival Jazz Band, T+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich.
V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues Band, EU4, Traditional club.
Struny (1963-66)
V tejto skupine hrali študenti architektúry a stavebnej fakulty SVŠT (Daniel Winter gitara, Bruno Beiszetzer – basgitara, Ľubo Dolinský – bicie a gitarista Rasťo Vacho, s ktorým potom Lipa dlhé roky spolupracoval.
Istopolitana (1967)
Ďalšia študentská skupina, tu začal spievať aj piesne Raya Charlesa, rhythm and blues a soul. Zloženie: Ervín Padušický – trombón, vedúci, John Turi – Nagy – saxofón, klarinet, Rasťo Vacho – gitara, Tono Vičan – bicie, Andrej Šebo – basa, Ivan Rupeldt – klávesy.
Blues Five (1968-69)
Peter Koreň – klávesy, Rasťo Vacho – gitara, Dušan Hájek – bicie, Fedor Letňan – basgitara, časom sa v nej vystriedali aj Dušan Valihora a Miro Šebo – basa, Jaro Filip , Janko Lehotský – klávesy, Ivan Nagy – trúbka, Milan Talaj – saxofón, a ďalší.
Orchester Gustáva Offermana (1969-71)
Ďalšia študentská skupina, tu začal spievať aj piesne Raya Charlesa, rhythm and blues a soul. Zloženie: Ervín Padušický – trombón, vedúci, John Turi – Nagy – saxofón, klarinet, Rasťo Vacho – gitara, Tono Vičan – bicie, Andrej Šebo – basa, Ivan Rupeldt – klávesy.
Revival Jazz Band (1972-77)
Pionieri revivalistického hnutia v Československu. S príchodom Petera Lipu do tejto formácie sa začalo meniť jej hudobné zameranie. Revival Jazz Band odohral množstvo koncertov po celej Európe. Zloženie: Anton Rakický – banjo, Štefan Popluhár – bicie, Miloš Paška – basa, Milan Vašica – trúbka, Vlado Vizár – trombón, Jaroslav Červenka – saxofón, klávesy.
Combo Petra Lipu (1977-90)
V pôvodných zostavách hrali aj členovia skupiny Hej, ďalej Peter Breiner – klavír, Stanislav Herko / Vladimír Kulhánek – basgitara, Cyril Zeleňák – bicie, Ondřej Konrád – fúkacia harmonika. Pamiatkou na toto obdobie je album Neúprosné ráno (1984). Koncom 90. rokov začal Lipa spolupracovať s mladšími hudobníkmi: Boris Urbánek – klavír, Andrej Šeban – gitara, Ján Fabrický – bicie, Anton Jaro – basgitara, Juraj Bartoš – trúbka, Karol Lago – saxofón, Miroslav Binder – klávesy. Album Je to stále tak (1988).
Lipa – Andršt Blues Band (1980-86)
Táto formácia sa prihovárala rockovému i jazzovému publiku spojením moderného elektrického blues s prvkami funky a jazzu. Bola vítaným hosťom na festivaloch, nielen v Československu. Blues Band nahral dva albumy, jeho sila však spočívala hlavne v živých vystúpeniach. Okrem gitaristu Luboša Andršta a Lipu tvorili stálu posilu skupiny basgitarista Vladimír Kulhánek, harmonikár Ondřej Konrád, klavirista Boris Urbánek a v začiatkoch saxofonista Jan Kubík.
Duo s Petrom Breinerom (1978-1992)
Spolupráca začala koncom sedemdesiatych rokov v Combe. Neskôr vznikol komorný program v štúdiu S s názvom P + P = džez (premiéra 11. 9. 1984).
Album Boogie Up (PolyGram/EmArcy 1997), zachytáva túto spoluprácu.
Peter Lipa Band (1994)
Paralelne pokračoval v spolupráci s Andrejom Šebanom. Nahral s ním album Naspäť na stromy (1995) a Čierny Peter s jednoznačným príklonom k starej láske, kombinácii jazz a blues. V tomto projekte sa začína intenzívnejšie prejavovať ako autor. V skupine hrajú prvotriedni hudobníci: Klávesista Juraj Tatár, basgitarista Martin Gašpar a bubeník Marcel Buntaj. V roku 1999 Andrej Šeban zo skupiny odchádza a na jeho miesto nastupuje mladý ostravský saxofonista Michal Žáček.
T&R Band (1986-95)
Formácia vznikla spojením dvoch popredných revivalistických skupín, Nový tradicionál a Revival Jazz Band. Okrem štandardného dixielandového repertoáru mierila i do swingu, úpravy skladieb vážnej hudby, jumping jazz, blues a iné. Často hrávala v zahraničí (Holandsko, Nemecko, Španielsko, Kuba, Alžírsko, Grécko, Švajčiarsko, USA a mnoho ďalších). Najznámejšie však boli jej pravidelné štvrtky v bratislavskej pivárni Stará sladovňa (1980 – 1995), ktoré získali kultovú tradíciu. Členovia: Anton Rakický – banjo, Alojz Bouda – klavír, Fedor Frešo – el. kontrabas / Stanislav Herko – basgitara, Štefan „Piťo¨ Popluhár /Karol Sucháň – bicie, Juraj Lehotský – trúbka, Vladimír Vizár – trombón, Jaroslav „Country¨ Červenka – klarinet, altový saxofón. Nahrali spolu albumy T&R Band, Peter Lipa Live at Limmatquai 1982, In Germany 1990, Peter Lipa a T&R Band a Up to date.
Peter Lipa Band (1995-98)
Lipová vlastná formácia, ktorú založil po rozchode zo skupinou T & R Band. Účinkujúci: Juraj Lehotský – trúbka, Dušan Húščava – saxofón, František Karnok – trombón, Andrej Šebo – basgitara, Pavol Bodnár – klavír, Cyril Zeleňák / Stanislav Cvanciger – bicie. Album Bistro.
Višegrad Blues Band (2004)
Višegrad Blues Band tvoria veľmi známi hudobníci z krajín tzv. “Višegradské štvorky¨. Frontmenom je okrem Petra Lipu, vynikajúci poľský gitarista Leszek Cichonski. Okrem nich sú sólistickými ozdobami skupiny poľský klávesista Zbygniew Jakubek a český harmonikár Ondřej Konrád. Rytmika je maďarská, s koreňmi, siahajúcimi až k legendárnym kapelám Locomotiv GT a Hobo Blues Band, bubeník Janos Solti a basista Egon Poka. Repertoár zoskupenia tvoria predovšetkým originálne zaranžované bluesové štandardy a niekoľko pôvodných Cichonského inštrumentálnych skladieb.
Peter Lipa Band (1999 – 2007)
Juraj Tatár – klávesy,
Michal Žážek – saxofon;
Peter Lipa;
Martin Gašpar – basgitara;
Marcel Buntaj – bicie
Peter Lipa Band (2007)
Peter Lipa jr – klávesy;
Michal Šimko – basgitara;
Robert Rist –bicie;
Michal Žáček – sax
EU4 (2011)
Toto je najnovšia medzinárodná formácia, ktorá vznikla z iniciatívy Petra Lipu. Hrajú v nej rakúsky hráč na Hammond Raphael Wressnig, taliansky gitarista Ruggero Robin a maďarský bubeník Tamas Berdisz. Skupina absolvovala premiérové koncerty na Slovensku a v budúcnosti bude koncertovať v ostatných domovských krajinách svojich členov.
Momentálne zloženie Peter Lipa Band
Peter Lipa jr. – klavír
Radovan Tariška – saxofón
Michal Šimko – basgitara
Michal Fedor – bicie